Eγγραφή Newsletter

Εισάγετε το email σας για να λαμβάνετε δωρεάν το εβδομαδιαίο newsletter του epixeirisi .gr

6 Μαρτίου 2012

ΦΠΑ στις μισθώσεις εξοπλισμού

Μια ΑΕ εκμισθώνει επαγγελματική στέγη ιδιοκτησίας της. Θέλει να εκμισθώσει και τον εξοπλισμό (εξοπλισμός καφετέριας δηλ. καρέκλες- ψυγεία-πάγκους κλπ.) που βρίσκεται μέσα στο ακίνητο με ξεχωριστό συμφωνητικό. Ερώτημα: για το ενοίκιο του εξοπλισμού θα εισπράττει ΦΠΑ 23% ή χαρτόσημο 3,6% ?
 
ΑΠΑΝΤΗΣΗ
 
Η απαλλαγή των μισθώσεων ακινήτων από τον ΦΠΑ και η συνεπακόλουθη επιβολή τελών χαρτοσήμου επί αυτών, στηρίζεται στη διάταξη κστ, παρ. 1 του άρθρου 22 του κώδικα ΦΠΑ. Σύμφωνα με αυτή η εν λόγω απαλλαγή αφορά αποκλειστικά και μόνο τις μισθώσεις ακινήτων, εξαιρουμένης μάλιστα μεταξύ άλλων της μίσθωσης βιομηχανοστάσιων εξ’ αιτίας του γεγονότος ότι σε αυτά πρωτεύον αντικείμενο της μίσθωσης δεν αποτελεί το ακίνητο αλλά ο μηχανολογικός εξοπλισμός που είναι ενσωματωμένος σε αυτό.
Κατά συνέπεια για τις μισθώσεις εξοπλισμού, όπως αυτός που αναφέρετε στο ερώτημά σας, ισχύει κανονικά η επιβολή ΦΠΑ με συντελεστή 23%.
6.3.2012

Παρακαλώ περιμένετε...

loading
 
Ερώτηση Ασφαλείας: Επιλέξτε μία σημαντική για εσάς ημερομηνία

Σημειώστε την ημερομηνία που θα επιλέξετε, σε περίπτωση που σας ζητηθεί στο μέλλον από το σύστημα για λόγους ασφαλείας.

Επιβεβαιώστε τον λογαριασμό σας

Παρακαλώ συμπληρώστε την σημαντική για εσάς ημερομηνία που έχετε καταχωρίσει ως ερώτηση ασφαλείας.