Eγγραφή Newsletter

Εισάγετε το email σας για να λαμβάνετε δωρεάν το εβδομαδιαίο newsletter του epixeirisi .gr

2 Ιανουαρίου 2012

Απογραφή μη υπόχρεων επιχειρήσεων

Επιχείρηση η οποία βάσει τζίρου δεν υποχρεούται να κάνει απογραφή. (10% επί των αγορών) βιβλία Β η Γ κατηγορίας, στις 31-12-2010 είχε διενεργήσει απογραφή.
στις 31-12-2011 δεν θα διενεργήσει απογραφή. 
σαν απογραφή έναρξης 01-01-2011 θα έχει την απογραφή λήξης της 31-12-2010 η το 10% των αγορών της προηγούμενης χρονιάς.?
ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Με την παράγραφο 6 του άρθρου 6  του Π.Δ.186/1992 (Κ.Β.Σ.) , ορίζεται ότι, ο  επιτηδευματίας της δεύτερης κατηγορίας τηρεί και βιβλίο απογραφών εμπορεύσιμων περιουσιακών στοιχείων, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 27 και 28 του  Κώδικα αυτού, εφόσον τα ετήσια ακαθάριστα έσοδά του από πώληση αγαθών υπερβαίνουν το δέκα τοις εκατό (10%) του γενικού ορίου τήρησης βιβλίων Γ΄ κατηγορίας  όπως αυτό ορίζεται από την παράγραφο 7 του  άρθρου 4 του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων.

Περαιτέρω με το έγγραφο  1027850/541/Α0012/28-6-2007, γνωστοποιήθηκαν τα εξής:
 
1. Επιχείρηση η οποία υποχρεούται σε τήρηση βιβλίων Β΄ κατηγορίας του Κ.Β.Σ και η οποία κατά την κρινόμενη χρήση υπόκειται υποχρεωτικά σε σύνταξη απογραφής λόγω ύψους ακαθαρίστων εσόδων, ενώ την προηγούμενη χρήση δεν είχε τέτοια υποχρέωση, τότε για μεν το αρχικό απόθεμα θα ληφθεί υπόψη το 10% των αγορών της προηγούμενης χρήσης (χρήση για την οποία δεν είχε υποχρέωση σύνταξης απογραφής), για δε το τελικό απόθεμα θα ληφθούν υπόψη τα δεδομένα της πραγματικής απογραφής.
 
2. Στην αντίθετη περίπτωση δηλαδή , όταν την προηγούμενη χρήση από αυτή της κρινόμενης η επιχείρηση υποχρεούται σε σύνταξη απογραφής ενώ κατά την κρινόμενη δεν έχει τέτοια υποχρέωση τότε ως αρχικό απόθεμα χρήσης λαμβάνεται η απογραφή τέλους της προηγούμενης χρήσης, που ήδη έχει συντάξει, και το τελικό απόθεμα μπορεί να είναι το 10% των αγορών της χρήσης ή να διενεργήσει προαιρετικά απογραφή, υπό την προϋπόθεση ότι θα συνεχιστεί η σύνταξη των (προαιρετικών) απογραφών για μια 3ετία από τη σύνταξη της πρώτης προαιρετικής απογραφής λήξης. Αν δεν τηρηθεί  η υποχρέωση αυτή, επιβάλλονται οι προβλεπόμενες από τις διατάξεις του Ν. 2523/1997 κυρώσεις για τη μη σύνταξη απογραφής. Η απόφαση αυτή εναρμονίζεται και με την παρ.1γ του άρθρου 31 του Ν.2238/1994 (Κ.Φ.Ε.), που  αναφέρεται στον λογιστικό προσδιορισμό καθαρού εισοδήματος,  για τις επιχειρήσεις που τηρούν βιβλία και στοιχεία δεύτερης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, εφόσον δεν διενεργούν απογραφή.
 
Στην προκειμένη περίπτωση, με βάση τα ανωτέρω, εφόσον κατά την κρινόμενη χρήση δεν έχει υποχρέωση απογραφής εμπορευσίμων στοιχείων, ως αρχικό απόθεμα χρήσης λαμβάνεται η απογραφή τέλους της προηγούμενης χρήσης, που ήδη έχει συντάξει, και το τελικό απόθεμα μπορεί να είναι το 10% των αγορών της  ή να διενεργήσει προαιρετικά απογραφή, σύμφωνα με τους όρους της  παραγράφου 2 του εγγράφου 1027850/541/Α0012/28-6-2007.
2.1.2012

Παρακαλώ περιμένετε...

loading
 
Ερώτηση Ασφαλείας: Επιλέξτε μία σημαντική για εσάς ημερομηνία

Σημειώστε την ημερομηνία που θα επιλέξετε, σε περίπτωση που σας ζητηθεί στο μέλλον από το σύστημα για λόγους ασφαλείας.

Επιβεβαιώστε τον λογαριασμό σας

Παρακαλώ συμπληρώστε την σημαντική για εσάς ημερομηνία που έχετε καταχωρίσει ως ερώτηση ασφαλείας.