Eγγραφή Newsletter

Εισάγετε το email σας για να λαμβάνετε δωρεάν το εβδομαδιαίο newsletter του epixeirisi .gr

24 Φεβρουαρίου 2014

Έξοδα πολυετούς αποσβέσεως

Σύμφωνα με το βιβλίο ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ 2009 Πρακτική Εφαρμογή Επιμέλεια: Ν. Σγουρινάκης, Β. Μιχελινάκης (αλλά και σύμφωνα με το άρθρο 31 του ΚΦΕ) αναφέρεται ότι τα έξοδα διαμόρφωσης μισθωμένου κτιρίου μπορούν να καταχωρηθούν στο λογαριασμό 16.10. Τα έξοδα πολυετούς απόσβεσης αποσβένονται ισόποσα σε μια πενταετία ήτοι 20% ανά έτος. Με τις νέες διατάξεις ο συντελεστής απόσβεσης των εξόδων πολυετούς απόσβεσης έγινε 10% Ισχύει η πενταετία ? Τι συντελεστή θα χρησιμοποιήσω για το 2013.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Με τις τροποποιήσεις που έγιναν στη διάρκεια της χρονιάς στο Ν.2238/1994 (αρχικά με τον Ν. 4110/2013) και ειδικά μετά την ψήφιση του άρθρου 64 παρ.1 του Ν.4170/2013, για τα έξοδα πολυετούς απόσβεσης ισχύει για τη χρήση 2013 συντελεστής απόσβεσης 10%. Μετά τις τροποποιήσεις του Ν.2238/1994 δεν ισχύει πλέον η δυνατότητα απόσβεσης της δαπάνης αυτής στην πενταετία.
 

Παρακαλώ περιμένετε...

loading
 
Ερώτηση Ασφαλείας: Επιλέξτε μία σημαντική για εσάς ημερομηνία

Σημειώστε την ημερομηνία που θα επιλέξετε, σε περίπτωση που σας ζητηθεί στο μέλλον από το σύστημα για λόγους ασφαλείας.

Επιβεβαιώστε τον λογαριασμό σας

Παρακαλώ συμπληρώστε την σημαντική για εσάς ημερομηνία που έχετε καταχωρίσει ως ερώτηση ασφαλείας.