Eγγραφή Newsletter

Εισάγετε το email σας για να λαμβάνετε δωρεάν το εβδομαδιαίο newsletter του epixeirisi .gr

29 Ιανουαρίου 2014

Ασφάλιση ηθοποιού που συμμετέχει σε ΕΠΕ

Ηθοποιός παλαιός ασφαλισμένος, μέχρι τώρα ελεύθερος επαγγελματίας με ΤΠΥ, με παρακράτηση και εισφορά υπέρ ΙΚΑ. Θέλει να κάνει έναρξη Μ.ΕΠΕ και να μπει διαχειριστής της. Εάν συμμετέχει στη διοργάνωση των παραστάσεων ή ακόμα αν παίζει ο ίδιος σε αυτές και πάλι θα πρέπει να πληρώνει και εισφορά ΙΚΑ εκτός από ΟΑΕΕ ως διαχειριστής της εταιρείας?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Κατ’ αρχάς, η συμμετοχή του ηθοποιού στο κεφάλαιο ΕΠΕ δημιουργεί ταυτόχρονα την υποχρέωση ασφάλισης στον ΟΑΕΕ. Ως παλαιός ασφαλισμένος ο καλλιτέχνης – ηθοποιός θα πρέπει να καταβάλλει εισφορές και στο ταμείο αυτό με δυνατότητα εξαίρεσης του μέρους των εισφορών που αφορούν τον κλάδο της υγείας. Εν συνεχεία, διακρίνουμε τις εξής δύο περιπτώσεις:

α) Η Μ. ΕΠΕ αναλαμβάνει την διοργάνωση των παραστάσεων δίχως ο ηθοποιός να συμμετέχει στην παράσταση ή β) Η Μ. ΕΠΕ αναλαμβάνει τη διοργάνωση των παραστάσεων και ο ηθοποιός συμμετέχει στην παράσταση.

Στην πρώτη περίπτωση ο καλλιτέχνης δεν ασκεί την πνευματική του δραστηριότητα, αλλά η συμμετοχή του περιορίζεται μόνο σε καθήκοντα διοργανωτή ή εκμεταλλευτή του χώρου – κέντρου διασκέδασης μέσω της εταιρείας του, δεν προκύπτει η ανάγκη ασφάλισης του ίδιου στο ΙΚΑ. Την αμοιβή από την διοργάνωση της παράστασης θα λάβει η εταιρεία, ενώ ο ηθοποιός ως εταίρος και διαχειριστής μπορεί να λάβει αμοιβή διοίκησης από την εταιρεία του (περ. δ, άρθρο 64, του Ν 4172/2014) καθώς και μέρισμα από τυχόν κέρδη αυτής. Τονίζεται, επίσης, ότι η Μ. ΕΠΕ μπορεί να θεωρηθεί ως εργοδότης για την καταβολή των εισφορών στο ΙΚΑ τυχόν άλλων καλλιτεχνών που συμμετέχουν στην παράσταση[1].

Στην δεύτερη περίπτωση η Μ. ΕΠΕ θα εξακολουθήσει να θεωρείται εργοδότης, εφόσον έχει την ιδιότητα του διοργανωτή, για όλους τους καλλιτέχνες που συμμετέχουν στις παραστάσεις, συμπεριλαμβανομένου και του ηθοποιού. Στην πράξη, λοιπόν, ο ηθοποιός θα πρέπει να επιβαρυνθεί με τις αναλογούσες εισφορές στο ΙΚΑ, οι οποίες θα αποδοθούν από την εταιρεία του.


[1] Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1, του άρθρου 4, του Ν 1296/1982, εργοδότες των αυτοαπασχολούμενων στο θέαμα και το ακρόαμα  θεωρούνται τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα, που χρησιμοποιούν, όχι για δική τους χρήση, το έργο ή την ερμηνεία ή γενικά τις υπηρεσίες τους (δισκογραφικές επιχειρήσεις, θεατρικοί επιχειρηματίες, εκδοτικοί οίκοι, ραδιοτηλεοπτικά δίκτυα, κινηματογραφικοί και τηλεοπτικοί παραγωγοί, επιχειρήσεις οργάνωσης συναυλιών και γενικά δημοσίων θεαμάτων και ακροαμάτων κλπ) και έχουν έναντι του ΙΚΑ τις προβλεπόμενες από τη νομοθεσία του για τους εργοδότες υποχρεώσεις.

Παρακαλώ περιμένετε...

loading
 
Ερώτηση Ασφαλείας: Επιλέξτε μία σημαντική για εσάς ημερομηνία

Σημειώστε την ημερομηνία που θα επιλέξετε, σε περίπτωση που σας ζητηθεί στο μέλλον από το σύστημα για λόγους ασφαλείας.

Επιβεβαιώστε τον λογαριασμό σας

Παρακαλώ συμπληρώστε την σημαντική για εσάς ημερομηνία που έχετε καταχωρίσει ως ερώτηση ασφαλείας.