Eγγραφή Newsletter

Εισάγετε το email σας για να λαμβάνετε δωρεάν το εβδομαδιαίο newsletter του epixeirisi .gr

30 Ιουλίου 2012

Μη υποχρέωση τήρησης βιβλίων από επιτηδευματία

Ελεύθερος Επαγγελματίας-καλλιτέχνης, φεύγει από τον Ο.Α.Ε.Ε., κλείνει το εργαστήρι του, εγγράφεται στο Εικαστικό Επιμελητήριο και συνεχίζει την δραστηριότητά του στο σπίτι του. Μπορεί να πουλάει τα προϊόντα που παράγει με κάποιο παραστατικό, είναι το ίδιο σαν μια οποιαδήποτε δραστηριότητα οικοτεχνίας?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 5, του άρθρου 2, του ΚΒΣ απαλλάσσονται από την υποχρέωση της τήρησης των βιβλίων και της έκδοσης των αποδείξεων λιανικής πώλησης αγαθών και παροχής υπηρεσιών οι επιτηδευματίες φυσικά πρόσωπα, που πραγματοποίησαν κατά την προηγούμενη ετήσια διαχειριστική περίοδο ακαθάριστα έσοδα μέχρι 10.000 ευρώ από την πώληση αγαθών και την παροχή υπηρεσιών, εφόσον στην περίπτωση αυτή τα έσοδα από την παροχή υπηρεσιών δεν υπερβαίνουν τις 5.000 ευρώ. Ωστόσο, οι ως άνω διατάξεις δεν έχουν εφαρμογή για τους ελεύθερους επαγγελματίες (πρόσωπα του άρθρου 48 του ΚΦΕ) μεταξύ των οποίων περιλαμβάνονται και οι καλλιτέχνες. Περαιτέρω, από τα δεδομένα του ερωτήματος προκύπτει ότι ο συγκεκριμένος επαγγελματίας προέβη σε διακοπή εργασιών στην αρμόδια ΔΟΥ και συνεπώς δεν προτίθεται πλέον να ασκήσει ανεξάρτητη οικονομική δραστηριότητα κατά την έννοια της παρ. 1, του άρθρου 2, του ΚΒΣ.

Επομένως, με βάση τα ανωτέρω, ο εν λόγω καλλιτέχνης θα πρέπει να κάνει «νέα» έναρξη εργασιών προκειμένου να ασκήσει νομίμως τη δραστηριότητά του και να πωλεί τα προϊόντα του στο ευρύ κοινό.

30.7.2012

Παρακαλώ περιμένετε...

loading
 
Ερώτηση Ασφαλείας: Επιλέξτε μία σημαντική για εσάς ημερομηνία

Σημειώστε την ημερομηνία που θα επιλέξετε, σε περίπτωση που σας ζητηθεί στο μέλλον από το σύστημα για λόγους ασφαλείας.

Επιβεβαιώστε τον λογαριασμό σας

Παρακαλώ συμπληρώστε την σημαντική για εσάς ημερομηνία που έχετε καταχωρίσει ως ερώτηση ασφαλείας.