ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΜηνιαίο Περιοδικό

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ Μηνιαίο Περιοδικό
Ετήσια συνδρομή: 105€

Έντυπο και ψηφιακό

Δικαίωμα 1 ερώτησης το μήνα
ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ

3 σεμινάρια στην προνομιακή τιμή των 95€

ή 2 σεμινάρια στην προνομιακή τιμή των 75€

Το περιοδικό ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ δίνει τη δυνατότητα απευθείας υποβολής ερωτημάτων, αφουγκραζόμενο τις ανάγκες των συνδρομητών του.

Οι συνδρομητές από 7.9.2017 μπορούν να τηλεφωνούν κάθε Πέμπτη, ώρες 12.00μμ -14.00μμ, στο 210 3678812, προκειμένουν να λάβουν απευθείας απάντηση από την επιστημονική ομάδα σε ερωτήματα που δεν χρήζουν ιδιαίτερης επεξεργασίας και μπορούν να απαντηθούν εύκολα. Η δυνατότητα της αποστολής ερωτημάτων μέσω της αντίστοιχης φόρμας παραμένει.

Eγγραφή Newsletter

Εισάγετε το email σας για να λαμβάνετε δωρεάν το εβδομαδιαίο newsletter του epixeirisi .gr

9 Μαϊου 2017

Σύμβαση Ελλάδος Πολωνίας για αποφυγή διπλής φορολογίας

Τα κέρδη ΟΕ ή ΕΕ, (με απλογραφικά βιβλία), που αναλογούν σε φορολογικό κάτοικο Πολωνίας δεν ανήκουν στα μερίσματα?? Αφού σύμφωνα με την Ελληνική φορολογική νομοθεσία έχουν φορολογηθεί στο νομικό πρόσωπο και έχει εξαντληθεί η φορολόγηση τους ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΡΘΡΟ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ το εισόδημα αυτό?? Υπάρχει φορολόγηση του ποσού αυτού στην Πολωνία ?? Αν ναι ποιο ποσό φόρου θα δηλωθεί ως καταβληθέν στην Ελλάδα το πόσο που πλήρωσε το νομικό πρόσωπο?? Αφού δεν έχουμε κεφαλαιουχική εταιρεία μπορεί να θεωρηθεί μέρισμα?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2, του άρθρου 10, της ΣΑΔΦ μεταξύ Ελλάδας και Πολωνίας (Ν. 1939/1991), στην έννοια του μερίσματος ανήκει και το εισόδημα από εταιρικά δικαιώματα, το οποίο έχει την ίδια φορολογική μεταχείριση με το εισόδημα από μετοχές σύμφωνα με τις διατάξεις της φορολογικής νομοθεσίας του κράτους που έχει την εγκατάστασή του το νομικό πρόσωπο.

Περαιτέρω, με βάση την παρ. 1, του άρθρου 36, του ΚΦΕ, ως μερίσματα θεωρούνται και οι συμμετοχές σε κέρδη προσωπικών επιχειρήσεων. Ωστόσο, με στην Πολ. 1042/2015 (παρ. 3) αναφέρεται ότι στα κέρδη που αποκτώνται από προσωπικές εταιρείες που τηρούν απλογραφικά βιβλία δεν διενεργείται παρακράτηση φόρου καθόσον τα κέρδη αυτά φορολογούνται μόνο στο όνομα του νομικού προσώπου ή της νομικής οντότητας.

Από τα ανωτέρω, συνάγεται το συμπέρασμα ότι παρ’ ότι τα διανεμηθέντα κέρδη από συμμετοχή σε προσωπική εταιρεία με απλογραφικά βιβλία θεωρούνται «μερίσματα», έχουν διαφορετική αντιμετώπιση από τις λοιπές περιπτώσεις μερισμάτων όπου το νομικό πρόσωπο προβαίνει σε παρακράτηση φόρου 15%.  Εξάλλου, η διανομή κερδών εταιρειών με απλογραφικά βιβλία (στη χώρα μας) δηλώνεται στον Πίνακα 6 του Ε1, στα αφορολόγητα εισοδήματα και συγκεκριμένα στους κωδικούς 431-432. Ως εκ τούτου κατά την γνώμη μας, δεν εντάσσονται στο άρθρο 10, της οικείας ΣΑΔΦ, αλλά στο άρθρο 22 – «Άλλα Εισοδήματα».

Οι παραπάνω διατάξεις, προβλέπουν ότι το εν λόγω εισόδημα φορολογείται στην χώρα κατοικίας του δικαιούχου, ήτοι Πολωνία, με εξαίρεση προφανώς τις περιπτώσεις που ορίζονται στην παρ. 2, του άρθρου 22, της επίμαχης ΣΑΔΦ.

Παρακαλώ περιμένετε...

loading
 
Ερώτηση Ασφαλείας: Επιλέξτε μία σημαντική για εσάς ημερομηνία

Σημειώστε την ημερομηνία που θα επιλέξετε, σε περίπτωση που σας ζητηθεί στο μέλλον από το σύστημα για λόγους ασφαλείας.

Επιβεβαιώστε τον λογαριασμό σας

Παρακαλώ συμπληρώστε την σημαντική για εσάς ημερομηνία που έχετε καταχωρίσει ως ερώτηση ασφαλείας.