Eγγραφή Newsletter

Εισάγετε το email σας για να λαμβάνετε δωρεάν το εβδομαδιαίο newsletter του epixeirisi .gr

12 Απριλίου 2017

Ειδικό καθεστώς αγροτών

Ένας νέος θέλει να γίνει κατά κύριο επάγγελμα αγρότης. Λόγω μικρού τζίρου και μικρών επιδοτήσεων θα μπει στο ειδικό καθεστώς ΦΠΑ ? Αν ναι, θα κάνει περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ και ζητάει επιστροφή το ΦΠΑ των εξόδων? Κρατάει βιβλία εσόδων-εξόδων? Τέλος, αν ξεπεράσει τα προβλεπόμενα όρια τζίρου και επιδοτήσεων μπαίνει στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και αντιμετωπίζεται όπως όλοι οι επαγγελματίες που τηρούν απλογραφικά βιβλία και κάνουν δηλώσεις ΦΠΑ?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

Σε περίπτωση που φυσικό πρόσωπο ξεκινά επιχειρηματική δραστηριότητα, μπορεί συμπληρώνοντας το σχετικό πεδίο του εντύπου Μ2 να επιλέξει την υπαγωγή στο ειδικό καθεστώς του άρθρου 41 του ΦΠΑ. Για όσο διάστημα παραμένει στο εν λόγω καθεστώς, δεν υποχρεούται σε υποβολή δηλώσεων ΦΠΑ εφόσον δεν πραγματοποιεί ενδοκοινοτικές συναλλαγές ή εξαγωγές αγαθών. Επίσης, δεν είναι υπόχρεος και σε τήρηση λογιστικών βιβλίων. Ωστόσο το φορολογητέο εισόδημά του προσδιορίζεται με λογιστικό τρόπο (έσοδα μείον έξοδα) και ως εκ τούτου χρειάζεται να λαμβάνει και να διαφυλάττει τα οικεία παραστατικά εσόδων και εξόδων (τιμολόγια). Έχει υποχρέωση έκδοση ειδικού στοιχείου λιανικών πωλήσεων στην περίπτωση που πωλεί προϊόντα παραγωγής του σε ιδιώτες (παρ. 3). Τέλος, διατηρεί δικαίωμα επιστροφής του φόρου που επιβάρυνε τις δαπάνες για την άσκηση της αγροτικής του δραστηριότητας βάσει των διατάξεων της παρ. 2, του άρθρου 41, του κώδικα ΦΠΑ. Προφανώς σε περίπτωση ένταξης στο κανονικό καθεστώς εξαιτίας λ.χ. υπέρβασης του ορίου των 15.000 ευρώ στα ακαθάριστα έσοδα, εφαρμόζονται όλες οι υποχρεώσεις που ισχύουν και για τις υπόλοιπες επιχειρήσεις.

Παρακαλώ περιμένετε...

loading
 
Ερώτηση Ασφαλείας: Επιλέξτε μία σημαντική για εσάς ημερομηνία

Σημειώστε την ημερομηνία που θα επιλέξετε, σε περίπτωση που σας ζητηθεί στο μέλλον από το σύστημα για λόγους ασφαλείας.

Επιβεβαιώστε τον λογαριασμό σας

Παρακαλώ συμπληρώστε την σημαντική για εσάς ημερομηνία που έχετε καταχωρίσει ως ερώτηση ασφαλείας.