Eγγραφή Newsletter

Εισάγετε το email σας για να λαμβάνετε δωρεάν το εβδομαδιαίο newsletter του epixeirisi .gr

1 Ιουλίου 2016

Συντελεστής απόσβεσης φωτοβολταικών

Θα ήθελα να υποβάλλω την εξής ερώτηση: Ποιοι συντελεστές ισχύουν για τα φωτοβολταϊκά πάρκα χρήσης 2015 τόσο για τις κτιριακές όσο και τις μη κτιριακές εγκαταστάσεις τους?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 24, του ΚΦΕ (Ν. 4172/2013), οι συντελεστές απόσβεσης για μηχανήματα είναι 10% και για κτιριακές, βιομηχανικές εγκαταστάσεις και λοιπά τεχνικά έργα: 4%, ετησίως. Ωστόσο, στην περίπτωση που κατασκευάζεται κτίριο σε οικόπεδο τρίτου που η επιχείρηση διατηρεί το δικαίωμα χρήσης μέσω λ.χ. μίσθωσης, έχουν εφαρμογή οι οδηγίες της Πολ. 1103/2015. Με βάση την ανωτέρω απόφαση, οι δαπάνες για την κατασκευή κτιρίου, καθώς και για βελτιώσεις ή προσθήκες σε υφιστάμενο κτίριο, εκπίπτουν ισόποσα επιμεριζόμενες στα έτη της μίσθωσης, καθώς η ωφέλεια από τη χρήση του μισθίου εκτείνεται σε περισσότερα του ενός έτη. Επομένως, στην περίπτωση που κατασκευάζεται κτιριακή εγκατάσταση σε μισθωμένο – μη ιδιόκτητο, γήπεδο, η μισθώτρια επιχείρηση μετά την ολοκλήρωση της κατασκευής και με την έναρξη χρήσης του κτιρίου, θα προβεί σε ισόποση απόσβεση του συνόλου των δαπανών ανέγερσης με βάση τα έτη διάρκειας της μίσθωσης.

Ακολούθως, επισημαίνεται ότι οι δαπάνες ανέγερσης κτίσματος σε έδαφος κυριότητας τρίτου με δαπάνες του μισθωτή,  δημιουργούν εισόδημα για τον εκμισθωτή  από ακίνητη περιουσία σε είδος, το οποίο υπόκειται σε φορολογία είτε ως εισόδημα από ακίνητη περιουσία, προκειμένου για φυσικά πρόσωπα, με βάση τις διατάξεις του άρθρου 40 του  Ν 4172/2013, είτε ως έσοδο από επιχειρηματική δραστηριότητα, προκειμένου για νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες, με βάση τις διατάξεις του άρθρου 58 του ως άνω νόμου.

Από την διοίκηση έχει διευκρινιστεί (Πολ. 1103/2015) ότι σε περίπτωση που η ανέγερση κτίσματος στην έννοια της οποίας περιλαμβάνονται και οι βελτιώσεις και επεκτάσεις, με δαπάνες του μισθωτή, δεν εμπίπτουν στην έννοια του εισοδήματος από ακίνητη περιουσία σύμφωνα με τα οριζόμενα στις διατάξεις του άρθρου 39, τότε αποτελούν για τον εκμισθωτή- φυσικό πρόσωπο, εισόδημα από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου με βάση τις διατάξεις του άρθρου 41, αν το κτίσμα περιέρχεται στην κατοχή του εκμισθωτή ή οι βελτιώσεις και επεκτάσεις παραμένουν σε όφελος του ακινήτου με τη λήξη ή διακοπή της μισθωτικής σχέσης. Αυτό με την προϋπόθεση ότι το ως άνω εισόδημα  δεν συνιστά εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα. Σε περίπτωση που ο εκμισθωτής είναι νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα ή ακόμη φυσικό πρόσωπο για το οποίο το εισόδημα αυτό συνιστά εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα, τα αντίστοιχα εισοδήματα από ανέγερση κτίσματος με δαπάνες του μισθωτή και από βελτιώσεις και επεκτάσεις με δαπάνες του μισθωτή,  θεωρούνται έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα και   φορολογούνται κατά το χρόνο λήξης ή διακοπής της μισθωτικής σχέσης με τις διατάξεις του άρθρου 47 ή 21, αντίστοιχα.   Ως εισόδημα λαμβάνεται η αγοραία αξία του κτίσματος ή των βελτιώσεων και επεκτάσεων, κατά τον ως άνω χρόνο, όπως προκύπτει από κάθε πρόσφορο μέσο.

Επισημαίνεται ότι εφόσον πρόκειται για φωτοβολταϊκά σε οικόπεδο – γήπεδο τρίτου και με το δεδομένο ότι μετά το πέρας μιας πολύχρονης μίσθωσης ενδέχεται η υπολειμματική τους αξία να είναι πολύ μικρή, κατά την γνώμη μας δεν θα προκύπτει εισόδημα για τον εκμισθωτή.

Σημειώνεται, τέλος, ότι α) ο υπολογισμός των φορολογικών αποσβέσεων είναι υποχρεωτικός, γίνεται σε ετήσια βάση και δεν επιτρέπεται η μεταφορά αποσβενόμενων ποσών μεταξύ οικονομικών χρήσεων και β) η φορολογική απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του οποίου χρησιμοποιείται ή τίθεται σε λειτουργία από τον φορολογούμενο (παρ. 5 & 6, του άρθρου 24).

Παρακαλώ περιμένετε...

loading
 
Ερώτηση Ασφαλείας: Επιλέξτε μία σημαντική για εσάς ημερομηνία

Σημειώστε την ημερομηνία που θα επιλέξετε, σε περίπτωση που σας ζητηθεί στο μέλλον από το σύστημα για λόγους ασφαλείας.

Επιβεβαιώστε τον λογαριασμό σας

Παρακαλώ συμπληρώστε την σημαντική για εσάς ημερομηνία που έχετε καταχωρίσει ως ερώτηση ασφαλείας.